Marka Rotko gleznas liek domāt, ka mākslinieks iegrimst cilvēka emociju pasaulē, izolēts no loģikas un prāta.
Tās ir gleznas, kuras negaida, kad tiks pamanītas, tās pieprasa tavu uzmanību un iedarbojas magnētiskā spēka pat tad, kad esi no tām novērsusies.
Rotko ir pasaulslavens amerikāņu gleznotājs, kurš dzimis Dvinskā, tagadējā Daugavpilī, Latvijā, 1903. gadā. Dīvainā kārtā 2001. gada novembrī Velsas prinča laikā! viesojoties Latvijā, princis Čārlzs minēja vēlmi apmeklēt kādus ievērojamus vietējos apskates objektus saistībā ar Marku Rotko, un izrādījās, ka pilsētā tādu nav. Šobrīd Daugavpils Ģeogrāfijas un kultūras muzejā ir apskatāma Marka Rotko izstāde, tuvākajā laikā tiks atvērts Marka Rotko mākslas centrs.
1913. gadā Rotko ar ģimeni pārcēlās uz ASV. Viņš ar izcilību absolvēja Linkolna vidusskolu. Viņš saņēma stipendiju Jēlai, bet pēc diviem gadiem pameta studijas. Rotko nevēlējās kļūt par brokeri vai juristu kā daudzi viņa klasesbiedri, tā vietā viņš uzskatīja, ka māksla var glābt pasauli.
Rotko savu mākslinieka dzīvi sāka 1923. gada rudenī, ciemojoties pie drauga Ņujorkas Mākslas studentu līgā. Vēlāk viņš iestājās Jaunajā dizaina skolā un apmeklēja kursus Ņujorkas Mākslas studentu līgā. Šajā periodā viņu ietekmēja tādi mākslinieki kā Arshile Gorky, Max Weber un Milton Avery.
Savā pirmajā personālizstādē Rotko prezentēja 15 eļļas gleznas – galvenokārt portretus, kā arī dažus akvareļus un zīmējumus.
Jau pirmajā personālizstādē visi bija pārliecināti par Rotko lielo talantu, lai gan tas vēl nebija attīstījies par Rotko unikālo un atmiņā paliekošo stilu.
Visu mūžu Rotko saglabāja interesi par bērnu mākslu, ko viņš novērtēja, jo tai nav intelektuālas ietekmes. Savā nepabeigtajā grāmatā viņš rakstīja, ka “tas, ka parasti sākas ar zīmēšanu, jau ir akadēmisks. Mēs sākam ar krāsu.” Tieši šī ideja veidoja savu stilu. Viņa uzdevums bija vienkārša sarežģītas idejas izpausme – viņu interesēja “tikai cilvēka pamatemociju paušana: traģēdija, ekstāze, nolemtība utt.”.
1946. gadā aizsākās Rotko “daudzveidīgās” gleznas, kas ir viņa raksturīgais stils. Viena cilvēka šovi viņam atnesa panākumus un atzinību, kā rezultātā uzlabojās viņa finansiālais stāvoklis. 1958. gadā Rotko piekrita zīmēt gleznas jaunajam luksusa restorānam The Four Seasons. Pēc darba veikšanas viņš apmeklēja šo restorānu un uz to reaģēja ar šoku,
jo viņš teica, ka cilvēki, kas ēd naudu ēdiena vietā, nekad nespēs saprast viņa gleznu dziļumu.
Rotko nekavējoties atteicās turpināt projektu un atdeva avansu.
Rotko agrīnās “multiformas” ir pilnas ar košām un košām krāsām, un tajās ir vecmeistaru spēks. Tie sniedz mums maksimālu emocionālo efektu. 50. gadu vidū Rotko sāka izmantot tumšas krāsas, tomēr arī šajās gleznās ir sajūta, ka pēc sekundes no tumsas atnāks gaismas stars.