- gadā dinamiskā Daugavpils pilsēta iegūs jaunu identitāti kā Eiropas kultūras galvaspilsēta. Šis prestižais tituls sniedz pilsētai unikālu iespēju parādīt savu bagāto kultūras mantojumu, iesaistīties starpkultūru dialogā un veicināt māksliniecisko sadarbību Eiropas mērogā. Daugavpils, kas atrodas Latvijas dienvidos, jau tagad ir apslēpta pērle ar saviem vēsturiskajiem pieminekļiem, daudzveidīgajiem iedzīvotājiem un plaukstošo mākslas dzīvi. Tagad, kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētu, tai būs vēl nebijusi platforma, lai svinētu un dalītos ar saviem kultūras dārgumiem ar visu pasauli.
Bagātīgs vēstures gobelēns
Daugavpils lepojas ar aizraujošu vēsturi, kas ir veidojusi tās unikālo kultūras identitāti. No viduslaiku pirmsākumiem līdz pat Livonijas ordeņa laika nozīmīgajam tirdzniecības centram, pilsēta ir pieredzējusi dažādu kultūru un impēriju uzplaukumus un plūdumus. Daugavpils apmeklētāji var iegremdēties Daugavpils cietokšņa burvīgajā arhitektūrā, kas liecina par pilsētas militāro pagātni. Turklāt Marka Rotko mākslas centrs, kas veltīts slavenajam latviešu izcelsmes amerikāņu māksliniekam, piedāvā aizraujošu ieskatu pilsētas laikmetīgās mākslas ainā un tās kultūras eksporta globālajā ietekmē.
Kultūru kausēšanas katls
Daugavpils ir pazīstama ar savu daudzveidīgo iedzīvotāju sastāvu, kas bagātina pilsētas kultūras struktūru. Daugavpilī dzīvo ievērojama krievu, poļu un baltkrievu kopiena, un tā ir dinamisks kultūru kausēšanas katls. Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss nodrošinās šīm kopienām iespēju dalīties ar savām tradīcijām, mākslu, mūziku un virtuvi, veicinot dziļāku izpratni un novērtējumu gan iedzīvotāju, gan viesu vidū. Kultūras festivāli un pasākumi satuvinās cilvēkus, godinot pilsētas daudzveidību un veicinot sociālo kohēziju.
Mākslinieciskās izpausmes veicināšana
Mākslinieciskās izpausmes ir dziļi iesakņojušās Daugavpils dvēselē, un Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums kalpos kā katalizators turpmākai mākslinieciskai izaugsmei. Pilsētā jau tagad ir daudzas mākslas galerijas, radošās telpas un teātri, kas demonstrē vietējo un starptautisko mākslinieku talantus. Eiropas kultūras galvaspilsētas statusa iegūšanas laikā Daugavpils piesaistīs ievērojamus māksliniekus, kuratorus un izpildītājus no visas Eiropas, rosinot sadarbību un starpkultūru dialogu. Šis mākslinieciskās enerģijas pieplūdums ne tikai sniegs labumu pilsētas kultūras dzīvei, bet arī iedvesmos pilsētas iedzīvotājus un nākamās paaudzes atklāt savu radošo potenciālu.
Kopienas iesaiste un pilnvarošana
Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss nav tikai Daugavpils izrādīšana pasaulei, bet arī vietējās kopienas iesaistīšana un pilnvarošana. Pilsēta attīstīs daudzveidīgas kultūras iniciatīvas, darbnīcas un izglītības programmas, kas rosina visu vecumu un izcelsmes iedzīvotāju aktīvu līdzdalību. Šīs iniciatīvas radīs iedzīvotāju piederības un lepnuma sajūtu, nodrošinot paliekošu kultūras līdzdalības mantojumu vēl ilgi pēc tam, kad gada garumā notiekošie svētki būs noslēgušies.
Mantojums un ilgtspējība
Daugavpils kā Eiropas kultūras galvaspilsētas ietekme būs jūtama arī pēc 2027. gada. Ieguldījumi kultūras infrastruktūrā, sabiedrības iesaistīšanā un mākslas attīstībā atstās paliekošu mantojumu nākamajām paaudzēm. Uzlabotā pilsētas kultūras infrastruktūra turpinās piesaistīt tūristus un veicināt ekonomisko izaugsmi, savukārt jaunatklātā kultūras lepnuma sajūta kalpos kā sabiedrību vienojošs spēks. Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums veicinās arī ilgtspējīgu praksi, sekmējot vides apziņu un sociālo atbildību.